Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Wskazówki dla aktywnych

  1. Dbanie o własny organizm jest najwyższym priorytetem. Umów się na konsultację z ortopedą, aby wykonał badanie kliniczne – usg Twoich stawów, w celu uzyskania pewności, że wybrana aktywność fizyczna jest odpowiednia dla Ciebie. Wiedza ta będzie wskazówką, z jakiego punk- tu startujesz, z jaką częstotliwością i intensywnością możesz trenować oraz w jakiej kondycji są m.in. Twoje stawy.
  2. Wprowadzając aktywność fizyczną, wyznaczaj sobie cel: prosty, mierzalny, osiągalny, realny, terminowy. Pamiętaj, większość kontuzji jest wynikiem przetrenowania i niewystarczającej regeneracji.
  3. Dbaj o prawidłowe odżywianie i nawodnienie organizmu. Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt sportowy dostosowany do Ciebie.
  4. Nie zapominaj o prawidłowej rozgrzewce, rozciąganiu przed i po treningu.
  5. Zaplanuj swój trening (daj sobie czas na wdrożenie, unikaj przetrenowania, bądź systematyczny, dostosuj wysiłek do swoich możliwości, pamiętaj o odpoczynku i relaksie). Racjonalny trening sprawi, że będziesz czuł się komfortowo, a Twoja forma fizyczna wzrośnie. Pamiętaj, że trenując za wiele, za często, bez odpowiedniej odnowy biologicznej doprowadzisz organizm do urazu.
  6. Trening powinien być urozmaicony i odpowiednio rozłożony w czasie (przeplataj bieganie z pływaniem, rowerem, fitnessem, siłownią), aby zapewnić różnorodne bodźce organizmowi. Przyczyni się to do poprawy ogólnej kondycji, wzmocni mięśnie i odciąży stawy.
  7. Nie bój się zwiększać intensywności treningu, rób to jednak z rozwagą i stopniowo, nawet jeśli czujesz, że podczas danego treningu masz przy- pływ energii i możesz dużo więcej.
  8. Słuchaj swojego organizmu. Jeśli pojawi się dyskomfort czy ból, zwolnij lub przerwij trening. Kontynuowanie treningu z bólem lub sztywnością mięśni może prowadzić do nieprawidłowych wzorców ruchowych, które w dłuższym czasie może zakończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
  9. W przypadku urazu przerwij trening i zastosuj schemat postępowania RICE: odpocznij, zastosuj zimne okłady w miejscu urazu, uciśnij bandażem elastycznym uszkodzony staw oraz kilkanaście cm poniżej i powyżej tego stawu. Unieś kontuzjowaną kończynę powyżej serca w celu zmniejszenia obrzęku.
  10. Pamiętaj o profilaktyce i odpowiednim dbaniu o swoje stawy, mięśnie, więzadła. Pomyśl o wdrożeniu w życie terapii regeneracyjnych stawów. Uchronią one struktury przed przeciążeniami, mikro urazami, naderwania- mi, a także opóźnią proces biologicznego starzenia stawu. Zaniedbane urazy mogą doprowadzić do przewlekłych schorzeń, takich jak np. łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna Achillesa, kolano biegacza czy skoczka lub po- ważnej kontuzji np. zerwania więzadeł kolana. W konsekwencji – do wy- łączenia z ulubionej aktywności sportowej i pracy zawodowej na dłuższy czas.