Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Dlaczego bolą nas stawy?

Bez stawów nie bylibyśmy w stanie poruszać ciałem. Są kluczowe w naszym codziennym funkcjonowaniu. Tymczasem coraz częściej cierpimy na różne dolegliwości związane z tą kluczową częścią narządu ruchu. Skąd biorą się problemy ze stawami i jak sobie z nimi poradzić?

Ból stawów dotyczy osób w różnym wieku. Wiele młodych osób błędnie uważa, że problemy z narządem ruchu pojawiają się wyłącznie u starszych ludzi. – To zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jaki tryb i styl życia preferujemy oraz od predyspozycji genetycznych organizmu – wyjaśnia doktor Damian Zaborowski, ortopeda-traumatolog z portalu odmladzaniestawow.pl.

Osoby mało aktywne narażone są na problemy ze stawami już po przekroczeniu 30 roku życia. Winę za to ponosi głównie siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna, która uruchamia kaskadę postępującej i powolnej destrukcji stawów. Brak ruchu powoduje zaburzenia w prawidłowym metabolizmie stawów. Kolejnym i bardzo często popełnianym błędem jest nagły i bardzo intensywny wysiłek fizyczny. – Jeżeli nie należy się do osób zbyt aktywnych i nagle chce się zmienić coś w swoim życiu, warto zrobić to tak by nie zrobić sobie krzywdy. Najlepiej jest wsłuchać się w swoje ciało i znaleźć problemy, na które nie zwracało się wcześniej uwagi. Następnie warto jest pójść i skonsultować się z ortopedą. Marszobiegi czy dłuższe spacery są dobre na start, nie wolno forsować organizmu ekstremalnym treningiem. Warto wprowadzić zasadę 10 tysięcy kroków każdego dnia. Pomocne będzie także zabezpieczenie stawów kwasem hialuronowym bądź zabiegami z użyciem osocza bogatopłytkowego – tłumaczy doktor Zaborowski.

Osoby aktywne lub uprawiające sport profesjonalnie również narażone są na problemy ze stawami. Ważna jest tutaj profilaktyka, odpowiednie zabezpieczenie stawów oraz przemyślany plan treningowy. Kontuzje często pojawiają się w trakcie treningu a rzadziej w kluczowym występie. Wynika to ze złej rozgrzewki, braku rozciągania czy przede wszystkim przeciążeń i braku odnowy biologicznej oraz przerw między treningami. – Do tej listy dochodzą także często bagatelizowane mikrourazy, które w dłuższym czasie mogą zmienić się nawet w poważną kontuzję. Mamy aktualnie takie czasy, że wyniki są dość wyśrubowane. Sportowcy dążąc do ich pobicia, angażują swoje możliwości ponad ludzkie siły. To doprowadza do problemów stawowych. Dzięki profilaktycznemu programowi odmładzania stawów jesteśmy w stanie zabezpieczyć stawy przed nadmiernym ich zużywaniem, opóźnić ich proces starzenia oraz zregenerować chore stawy – wymienia dr Damian Zaborowski.