Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Odmładzanie Stawów na szkoleniu Suzuki Shell Moto Szkoła 2017

Doktor Damian Zaborowski wspólnie z egzaminatorem i instruktorem jazdy Suzuki Shell Moto Szkoła przygotują serię poradników dla motocyklistów. Pierwszym etapem współpracy było szkolenie z doskonalenia techniki jazdy, w którym udział wziął doktor Zaborowski oraz ambasador projektu odmladzaniestawow.pl Rafał Patyra.

Część teoretyczną szkolenia przeprowadził wybitny specjalista w dziedzinie jazdy motocyklami, Janusz Czaja. Janusz Czaja od 2010 roku specjalizuje się w przeprowadzaniu szkoleń doskonalenia techniki jazdy dla motocyklistów w ramach projektu „Suzuki Shell Moto Szkoła” organizowanego przez Suzuki Motor Poland. Od wielu lat przygotowuje materiały dydaktyczne dla osób przystępujących do egzaminu w zakresie kat. A, B, C, D, C+E. Janusz Czaja w trakcie swojej kariery uległ wypadkowi, przez który nie mógł już jeździć na motocyklu. Doktor Zaborowski sprawił, że zdrowie przestało być dłużej problemem i Janusz Czaja mógł nadal realizować swoje pasje i marzenia.

– Chcemy poprawić bezpieczeństwo jazdy każdego z motocyklistów. Skupiamy się na elementach hamowania, przeciwskrętach oraz odpowiednim prowadzeniu motocykla, w tym zajmowania właściwej pozycji za kierownicą. Ćwiczymy m.in. omijanie nagle pojawiających się przeszkód oraz uczymy kierowców odpowiednich nawyków. Dzięki temu będzie m.in. mniej wypadków – tłumaczy Janusz Czaja.

– Bardzo lubię jeździć motocyklem, ale zdaję sobie sprawę ze swoich umiejętności. To świetna okazja do analizy wszystkich uwag by bezpiecznie korzystać ze wszystkich atrakcji, jakie oferuje jazda motocyklem – mówi doktor Damian Zaborowski.

Jednak przygotowując się do jazdy na motocyklu należy pamiętać nie tylko o technice jazdy, ale również odpowiednio przygotować nasze stawy. Jeżeli to zignorujemy, możemy nabawić się kontuzji i problemów ze zdrowiem.

– Gdy zaczynamy jeździć na motocyklu, warto zainwestować w odpowiednią odzież z atestowanymi ochraniaczami, buty, rękawice oraz kask. Odzież nie może krępować ruchów, nie może być za duża ani za mała, po prostu wygodna. Należy pamiętać o rozgrzewce i rozciąganiu ponieważ jazda na motocyklu to również trening twojego ciała. Warto dbać o swoją kondycję fizyczną oraz wprowadzić ćwiczenia siłowe i wydolnościowe zwłaszcza, kiedy planujemy długie trasy. Dzięki temu łatwiej będzie nam utrzymać masę motocykla i pełną nad nim kontrolę. Dobra forma pomoże nam niejednokrotnie wyjść z nagłych sytuacji na drodze.

Gdy pojawi się kontuzja, warto skonsultować się z ortopedą, który w zależności od skali problemu, wskaże najlepszy program leczenia. – Wśród częstych kontuzji należy wymienić zapalenie przyczepów ścięgien do kości, które nazywane są entezopatiami.  Najczęściej są spotykane w okolicy stawu łokciowego, kolanowego i barku. Jeżeli takie problemy wystąpią, najskuteczniejszym leczeniem jest zastosowanie osocza bogatopłytkowego – wymienia doktor Zaborowski.

Pozycja motocyklisty oraz długotrwała jazda mogą powodować zaburzenia w metabolizmie stawów, potocznie mówi się, że staw jest źle odżywiony. Uruchamia to kaskadę niekorzystnych zmian w stawie. Pojawia się ból stawów skokowych, kolanowych, łokciowych, barków oraz kręgosłupa. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu stawów kwasem hialuronowym, który poprawi równowagę przy ich dużej eksploatacji.

Warto wspomnieć o wibracjach, które towarzyszą podczas jazdy motocyklem. Są najbardziej odczuwane przede wszystkim w kończynie górnej. Jeśli towarzyszy temu wzmożone napięcie mięśniowe, którego sprawcą jest nieprawidłowa pozycja motocyklisty, źle dopasowany motocykl do osoby czy brak umiejętności, to może doprowadzić do ostrych stanów zapalnych ścięgien i początku entezopatii.

– Bagatelizowanie bólu może doprowadzić do długotrwałych problemów i kontuzji, a co za tym idzie – braki przyjemności z jazdy i zmniejszenia koncentracji na drodze. Gdy dostrzeżesz pierwsze objawy jak obrzęk i ból, możesz pomóc sobie stosując metodę RICEMM – przyznaje Damian Zaborowski.

W trakcie jazdy jednośladem mogą zdarzyć się także poważniejsze urazy spowodowane wypadkami. Wśród nich są m.in. złamania, zwichnięcia czy stłuczenia. Pacjenci wówczas trafiają do szpitali wielospecjalistycznych gdzie przechodzą diagnostykę i najczęściej operacje. – Niestety problemy pojawiają się później, kiedy taki pacjent nie przejdzie prawidłowej rehabilitacji, która może skutkować zakończeniem przygody z motocyklem. Istnieją terapie regeneracyjne, które w znacznym stopniu pomagają wrócić do formy oraz przyspieszają leczenie kontuzji – podkreśla Damian Zaborowski. – Każdy motocyklista powinien przynajmniej raz w roku udać się na szkolenie i pod okiem instruktora zweryfikować umiejętności jazdy. Dzięki temu będzie czuł się bezpieczniej na drodze – dodaje doktor Zaborowski.