Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Odzyskaj sprawność, bez bólu

Przenikliwy ból, problemy z poruszaniem oraz ograniczona ruchomość – to tylko niektóre z oznak zużywających się i przeciążonych stawów. Mogą pojawić się w każdym wieku i znacząco utrudnić życie. W odzyskaniu sprawności bez bólu pomoże specjalnie stworzony program o nazwie Odmła-dzanie Stawów.
Stawy u człowieka pracują i obciążane są przez całe życie. Problemy dotyczą nie tylko sportowców ale także osób mało aktywnych. To właśnie takie czynniki jak nadwaga, nieprawidłowo dobrane obuwie czy siedzący tryb życia przyczyniają się do przeciążeń. Takie systematyczne i długotrwałe zaburzenia mogą prowadzić do urazów i do początku problemów ze stawami. Program Odmładzania Stawów został stworzony po to, aby zabezpieczyć narażone na przeciążenia stawy oraz zregenerować uszkodzenia. Dzięki niemu można opóźnić procesy biologicznego starzenia, zadziałać przeciwbólowo, a nawet uniknąć operacji.

Wskazówka i ostrzeżenie

Zużywające się stawy wpływają na ogólny komfort funkcjonowania naszego organizmu, który często bagatelizujemy. Ignorowanie objawów może prowadzić do nieodwracalnych zmian. – Jeżeli zauważymy u siebie problemy z poruszaniem, ból przyczyniający się do rezygnacji ze sportowych pasji, obrzęk, zmniejszony zakres ruchów czy gdy pokonywane dotychczas z łatwością schody stanęły się nagle wyzwaniem, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ortopedą – ostrzega lek. med. Damian Zaborowski, ortopeda-traumatolog z Centrum Medycznego Damiana. – Im szybsza reakcja, tym większa szansa na wyeliminowanie problemu zanim dojdzie do trwałych uszkodzeń lub zużycia chrząstki stawowej. Pamiętajmy, że choroby zwyrodnieniowej nie możemy wyleczyć. Możemy za to zatrzymać ją w początkowych etapach, im wcześniej, tym lepiej – tłumaczy doktor Zaborowski.

Sprawdź kondycję stawów

Poza zużywaniem stawów, w codziennym życiu mogą przytrafić nam się urazy jak zwichnięcia, skrę-cenia czy naderwania. Dzieję się tak czasem nawet w trakcie najprostszych czynności. Na podstawie wywiadu klinicznego z pacjentem oraz analizie np. USG, RTG, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, lekarz ortopeda dobiera odpowiednią metodę leczenia. – Program Odmładzania Stawów daje szerokie spektrum możliwości, dzięki czemu możemy wyeliminować większość urazów i uszkodzeń stawów. W zależności od diagnozy, problemu czy stopnia uszkodzenia, specjalista dobiera indywidualny program dla każdego Pacjenta tak, by przyniósł jak najlepsze efekty – wyjaśnia lek. med. Damian Zaborowski, ortopeda-traumatolog.

Terapia szyta na miarę

Wśród dostępnych metod programu znajduje się pełen pakiet zabiegów operacyjnych wykonywa-nych najnowocześniejszymi technikami operacyjnymi oraz terapie regeneracyjne wykorzystujące m.in. komórki macierzyste i regeneracyjne technologią Cytori. Komórki macierzyste to komórki na-szego organizmu, które w odpowiednich warunkach potrafią dopasować się do innych typów komórek i mogą dzielić się niemal w sposób nieograniczony. Wspólną ich cechą jest zdolność do samoodnawiania. Komórki macierzyste i regeneracyjne wstrzykuje się w chore miejsce układu narządu ruchu, które z upływem czasu regeneruje uszkodzoną chrząstkę stawową lub przyspiesza gojenie uszkodzonych więzadeł, ścięgien, mięśni. Terapia technologią Cytori umożliwia pozyskanie komórek macierzystych i regeneracyjnych z tkanki tłuszczowej Pacjenta metodą enzymatyczną. Wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalane. Dostępna jest w niewielu ośrodkach w Polsce bo wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, który do niedawna dostępny był wyłącznie w specjalnych ośrodkach badawczych. W skład programu odmładzania stawów wchodzi również Viskosuplementacja. – To metoda polegająca na zastosowaniu kwasu hialuronowego w dedykowanej, dostawowej formie. Preparat wprowadzany jest za pomocą zastrzyku pod kontrolą USG przez lekarza ortopedę. Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem macierzy chrząstki stawowej. Wprowadzenie kwasu hialuronowego dostawowo dzięki oleistej formie powoduje odżywienie i wzmocnienie struktury chrząstki stawowej, zwiększa odporność na urazy i poprawia płynność ruchu – mówi lek. med. Damian Zaborowski.

W programie Odmładzania Stawów dostępna jest również terapia osoczem bogatopłytkowym otrzymywanym komputerowym systemem Angel. Dzięki komputerowemu separatowi tzw. czynnikom wzrostu, czyli specjalnym białkom znajdujących się w płytkach krwi, metoda ma właściwości regenerujące, prewencyjne i przyspieszające gojenie. Z kolei Terapia Orthokine wykorzystuje surowicę pozyskanej z krwi pacjenta, którą aplikuje się w uszkodzoną strukturę czy w stanach zapalnych stawów. Orthokine działa bezpośrednio w źródle zapalenia, redukuje stopień odczuwania bólu, zapobiega narastaniu dolegliwości bólowych zmniejsza sztywność i poprawia funkcje stawów przez co poprawia jakość życia. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, blokuje proces degeneracji chrząstki stawowej – wylicza doktor Zaborowski.
Więcej informacji dotyczących innowacyjnych metod regeneracji stawów można znaleźć na stronie: odmladzaniestawow.pl.