Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Zwyrodnienia

Choroba zwyrodnieniowa stawów to nieodwracalne zmiany w strukturach chrząstki kości więzadeł i ścięgien tworzących staw, prowadzących do istotnej dysfunkcji danego stawu i kończyny Zwyrodnienie jest efektem zaburzenia równowagi między degradacją i tworzeniem chrząstki stawowej w następstwie działań mechanicznych na staw i zmian chorobowych powodujących zaburzenia odżywienia struktur stawowych.

Pierwotna choroba zwyrodnieniowa o nieznanej przyczynie i wtórna jako efekt po urazowy , spowodowana nieprawidłową budową stawu czy w końcu spowodowana przez choroby ogólnoustrojowe. Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej na podstawie rtg przy wątpliwościach mri.

Objawy

to np. ograniczenia ruchomości , bóle podczas poruszania stawem i w spoczynku często nasilające się w nocy, powstanie przykurczów mięśniowych ,zniekształcenie samej okolicy stawu i zaburzenia osi kończyny.

Postępowanie

Przy wczesnych stadiach skuteczne, jeżeli regularnie stosuje się terapie regeneracyjne i rehabilitację

Przy zmianach zaawansowanych najskuteczniejszym leczeniem jest protezoplastyka (wymiana stawu na sztuczny) . W przypadkach gdzie ze względu na inne choroby znieczulenie do operacji jest ryzykowne można stosować terapie regeneracyjne które najczęściej w istotny sposób poprawiają jakość życia.