Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych
Łokieć tenisisty jest zespołem przeciążeniowym wywołanym przez powtarzające się napięcia powodujące mikrourazy przyczepów prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego.
ból może występować w okolicy stawu łokciowego po bocznej stronie lub promieniować , zgodnie z przebiegiem mięśnia w kierunku przedramienia i nadgarstka. Ból może nasilać się się podczas odwracania oraz wyprostu przedramienia. Dolegliwości mogą współwystępować przy noszeniu ciężkich przedmiotów przy wyprostowanych łokciach, wykonywanie ruchów podobnych jak przy wyrywaniu chwastów lub depilacji. Możliwy obrzęk nad boczną częścią łokcia
Stopniowe przeciążenie. Ciekawostką jest ,że 90% osób cierpiących na dolegliwości bocznego przedziału stawu łokciowego nie gra w tenisa. Niemniej , u 10-50% osób regularnie uprawiających ten sport tego rodzaju kontuzja pojawia się z różnego stopnia nasileniem, a najczęstszym tego powodem jest „opóźniony bekhend lub ruch odbicia piłki „prowadzony łokciem”, co przeciąża prostowniki.
Etiologia związana jest z przeciążeniami i/lub drobnymi urazami w życiu codziennym i sporcie wyczynowym. Do przeciążenia i urazów tego przyczepu najczęściej dochodzi w wyniku wykonywania naprzemiennych ruchów prostowania i odwracania nadgarstka np.: używanie śrubokręta, odbijanie piłki z backhendu przy zgiętym łokciu, podczas pisania na klawiaturze komputera, w czasie gry na pianinie. U sportowców uprawiających takie dyscypliny jak squash, pływanie, podnoszenie ciężarów,rzut oszczepem. Wynika to z faktu ,że wymagają one wielokrotnego otwierania i zamykania ręki oraz częstego chwytania wyprostowanym nadgarstkiem, do którego konieczna jest jego stabilizacja realizowana za pomocą mięśni prostowników nadgarstka. Ze względu na wykonywanie tego samego typu ruchu podczas wykonywania pracy dolegliwość może występować u stomatologów, elektryków, masażystów, ślusarzy. Czynnikami ryzyka może być stosowanie narzędzia pracy cięższego niż 1kg, powtarzanie ruchu przedramienia powyżej 2 h dziennie, podnoszenie przedmiotów cięższych niż 20 kg częściej niż 10 razy dziennie. Źródłem problemu są zmiany zwyrodnieniowe zlokalizowane w okolicy ścięgien, a zwłaszcza prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego. Wspólne ścięgno prostowników narażone jest na przeciążającą i długotrwałą pracę o charakterze statycznym, koncentrycznym i ekscentrycznym. Dodatkowo podczas zginania nadgarstka przy wyprostowanym stawie łokciowym i przedramieniu ustawionym w pronacji może pojawić się kompresja pomiędzy nadkłykciem bocznym kości ramiennej a główką kości promieniowej. W efekcie może dojść do utrudnienia dopływu krwi i dolegliwości bólowe, zwyrodnieniowe i zapalne zwiększają się.
Decyzja o sposobie leczenia zależy od wielu czynników : ogólnej kondycji pacjenta, intensywności i dlugotrwałości dolegliwości, oczekiwań pacjenta, towarzyszące schorzenia barku, stopnia zwyrodnienia stadium choroby, od wspólnej decyzji lekarza z Pacjentem.
W fazie ostrej postępowanie zgodne z protokołem PRICEMM:
P-rotection (łuska, stabilizator)
R-est (odpoczynek)
I-ce (chłodzenie)
C-ompression (opatrunek uciskowy)
E-levation (ułożenie przeciwobrzękowe)
M-edication (farmakologia objawowa)
M-obilisation (jak najwcześniej ruch)
W „łokciu tenisisty” warto wykonać badanie rtg i usg z power dopplerem pokazującym początkowe stadium rozwoju schorzenia, stan zapalny. Badania pozwalają przede wszystkim wykluczyć inne schorzenia dające podobne objawy. Niekiedy na radiogramie da się zauważyć zwapnienia w okolicy przyczepu prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka.
Warto skorzystać z terapii stymulujących procesy regeneracyjne takie jak : zabiegi z osocza bogatopłytkowego czy komórki macierzyste, które skupiają się na likwidacji przyczyny, którą najczęściej są zmiany zwyrodnieniowe ścięgna. Tego rodzaju terapie przyspieszają,stymulują procesy gojenia, naprawy i regeneracji uszkodzonych struktur przy czym działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Tradycyjne leczenie zachowawcze skupia się na redukcji stanu zapalnego, ograniczenie aktywności fizycznej podczas, których pojawia się ból, w stanie ostrym okłady zimne, odciążenia kończyny, stosowanie NLPZ, zabiegi fizykoterapii stosowane są w stanie podostrym i przewlekłym: prądy diadynamiczne, ultradźwięki, krioterapia, jonoforeza, fala uderzeniowa,TENS- głównym celem zabiegów fizykalnych jest uzyskanie efektu przeciwbólowego, przeciwzapalnego. kinezyterapia ćwiczenia rozciągające, wzmacniające nadgarstek, warto stosować tapy.
Zastrzyki kortykosteroidami dają dobre efekty, choć bardzo często po ok. 6 tyg. następuje nawrót objawów.
Korzyści ze stosowanie opasek na przedramieniu, zwykle 5 cm poniżej stawu łokciowego stabilizujących staw łokciowy wciąż nie zostały jednoznacznie udowodnione jednak przypuszcza się ,że mogą przyczynić się do zmniejszania sił działających na staw oraz zmniejsza napięcie mięśnia prostownika palców.
stosuje się w przewlekłych długotrwałych stadiach gdzie leczenie zachowawcze nie przyniosło rezultatów – polega na uwolnieniu rozcięgna mięśnia prostownika wspólnego palców
© odmladzaniestawow.pl 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone.