Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Kciuk strzelający

Kciuk strzelający  powodują mikrourazy spowodowane powtarzającymi się ruchami ściskania kciuka. Dochodzi do zapalenie i obrzęku ścięgna mięśnia zginacza długiego kciuka wskutek ucisku wywołanego głową pierwszej kości śródręcza lub trzeszczek. Mechanizm -wynik powtarzających się ruchów lub nacisk na ścięgno przebiegające nad wypukłościami kostnymi. Na ścięgnie często pojawiają się guzki , wyczuwalne palpacyjnie podczas zginania i prostowania kciuka, które mogą być powodem objawu „strzelania” kciuka. Osoby narażone to takie ,które wykonują powtarzające się gesty potrząsania ręką lub wykonujące czynności ściskania kciuka np. gra na padach.

Objawy

ból na dłoniowej powierzchni podstawy kciuka, ból jest stały nasila się wraz z czynnościami ściskania kciuka, problem z trzymaniem długopisu, tkliwość, obrzęk, największy ból nad podstawą kciuka, odgłos strzelania w trakcie zginania i prostowania kciuka.

Postępowanie

zdjęcie rtg, wykluczenie lub potwierdzenia występowania  zapalenia stawów i/lub  dny moczanowej

Leczenie zachowawcze

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne NLPZ, odciążenie kciuka za pomocą rękawicy chroniącej kciuk,

Zastrzyki ze sterydów

Leczenie operacyjne

Polega na przecięciu więzadła A1

Polega na przecięciu więzadła A1, znajdującego się na wysokości stawu śródręczno-paliczkowego mimo ,że pacjent zwykle wskazuje dyskomfort polegający na strzelaniu, blokowaniu i bólu obwodowo od miejsca chorobowego.