Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Zespół cieśni nadgarstka

Neuropatia uciskowa. Wywołana jest przez ucisk nerwu pośrodkowego w miejscu, gdzie przebiega on przez kanał nadgarstka co prowadzi do miejscowego stanu zapalnego i zaburzenia czucia.

Jest to wąski tunel po stronie dłoniowej pokryty przez nieelastyczne więzadło poprzeczne nadgarstka, a po stronie grzbietowej przez kości nadgarstka.

Przyczyną ucisku nerwu  może być: ekstremalne zgięcie grzbietowe nadgarstka wskutek urazu lub długotrwałego utrzymywania go w takiej pozycji, choroba zwyrodnieniowa kosteczek, zapalenia pochewki maziowej ścięgna, głównie w przypadku ścięgien mięśnia zginacza palców dłoni głębokiego, ganglionu. Rzs,  uprawiania sportu tenisa, squasha, kolarstwa czy pracy szycia, stolartstwa

Objawy

ból, drętwienie, mrowienie, osłabienie siły mięśniowej dłoni i nadgarstka,  tkliwość wzdłuż nerwu pośrodkowego na wysokości nadgarstka, parastezje, zaburzenia czucia, cierpnięcie promieniujące do kciuka, palca wskazującego, środkowego i promieniowej połowy palca serdecznego a  przedramienia.  Objawy nasilają się podczas uniesienia reki do góry i zgięcia nadgarstka. W początkowym stadium objawy nasilają się nocą. Objawy nasilają się po uniesieniu ręki, a maleją po jej opuszczeniu.W zaawansowanej postaci może wystąpić zanik mięśni kłębu oraz upośledzenie funkcji chwytnej dłoni.

W fazie początkowej “strzepywanie” dłoni  oraz zmiana pozycji ręki pomaga w zredukowaniu dolegliwości.

Zazwyczaj dolegliwości pojawiają się po powtarzających ruchach nadgarstka lub po nawracającym ucisku na nadgarstek np. opieranie nadgarstków  na klawiaturze komputera, nasilają się  podczas utrzymywania jednostajnej pozycji ręki lub ramienia, oraz  podczas snu

W rozpoznaniu może pomóc

Test Phalena daje wynik dodatni

Charakterystyczne dolegliwości są wyzwalane poprzez utrzymanie nadgarstka przez co najmniej 30- 60 sekund w maksymalnym zgięciu dłoniowym z ewentualnym uciskiem przez terapeutę kciukami pośrodku nadgarstka

Objaw Tinela: opukać palcami lub młoteczkiem neurologicznym nerw pośrodkowy, co skutkuje mrowieniem w nadgarstku.

Postępowanie

Należy wykluczyć inne możliwe jednostki np. randikulopatii szyjnej, zespołu kanału Guyona, zespołu górnego otworu klatki piersiowej, uszkodzenia splotu ramiennego, zmian zwyrodnieniowych.

Leczenie zachowawcze

zwykle nie przynosi oczekiwanego efektu. Można ją stosować w początkowych stadiach jeśli wyeliminujemy przyczynę wywołującą.  Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne NLPZ,

Rozciąganie więzadła poprzecznego nadgarstka, manipulacja kości nadgarstka,

Rozciąganie ścięgien zginaczy dłoni

Podczas terapii zaleca  się unieruchomienie 14-21 dni stawu nadgarstkowego, w pozycji niewielkiego zgięcia dłoniowego za pomocą szyny. Jeśli brak poprawy można wstrzyknąć do kanału nadgarstka środków miejscowo znieczulających i korykosteroidów.

Leczenie operacyjne

Należy wykluczyć zespół ucisku na dolny pień c8-th1 splotu ramiennego ponieważ może dawać podobne objawy do zespołu kanału nadgarstka.

Zabieg polega na poprzecznym i całkowitym  przecięciu troczka zginaczy  nadgarstka co powoduje odciążenie nerwu pośrodkowego. Od razu po zabiegu włącza się rehabilitację w celu szybkiego przywrócenia funkcji dłoni, zniesienia obrzęku, stanu zapalnego i odżywienia nerwu.

Warto włączyć zabiegi fizykoterapeutyczne: pole magnetyczne niskiej częstotliwości,  galwanizacja, jonoforeza, laseroterapia oraz kinezyterapię.