Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Naderwanie

naderwanie

Naderwanie powoduje wyraźne upośledzenie sprawności, i siły kończyny oraz dużą bolesność tkanki.Jeżeli naderwanie dotyczy więzadeł wpływa negatywnie na stabilność danego stawu Dochodzi podczas urazu do zerwania włókien mięśniowych lub więzadłowych, uszkodzenia naczyń krwionośnych, i drobnych nerwów.

Objawy

 ból, obrzęk, ból może promieniować wdłuż mięśnia , bolesne skurcze mięśnia, wrażliwość na dotyk, niestabilność stawu jeśli naderwanie dotyczy więzadeł. Przy urazie może być odczuwalny „ strzał”

Postępowanie

Najważniejsze dla pacjenta jest wiedza na  jak długo dany mięsień lub ścięgno musi zostać unieruchomione aby prawidło się wygoiło. Najszybszym badaniem diagnostycznym jest badanie usg które pokaże dokładnie w jakim stopniu uszkodzone  jest dane ścięgno lub mięsień. Na jego odstawie  ortopeda decyduje o długości leczenia. Przy naderwaniach warto rozważyć leczenie osoczem bogatopłytkowym , które w istotny sposób przyspiesza gojenie.

Jeżeli naderwanie dotyczy mięśni i ścięgien to najcześciej skuteczne jest leczenie zachowawcze jak wyżej. Jeśli dotyczy więzadeł w przypadku dużego stopnia naderwania z towarzyszącą niestabilnością stawu należy rozważyć leczenie operacyjne.

niewielkich naderwaniach okres rekonwalestencji jest krótki  ok.tygodnia -wystarczą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, metoda RICEMM, kinesiotaping i odpoczynek od wysiłku i treningu.

Przy dużych znacznie wydłuża się czas unieruchomienia, pełne leczenie trwa ok. 6-8 tyg, należy właczyć program rehabilitacyjny zarówno pracę z fizjoterapeutą, kinesiotaping jak i zabiegi fizykoterapeutyczne.