Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Stłuczenie

Stłuczenie to bezpośredni uraz tkanek miękkich : mięśnie, ścięgna, więzadeł. W wyniku działania bodźca zewnętrznego dochodzi do zgniecenia komórek, uszkodzenia włókien nerwowych i naczyń krwionośnych- powstają wysięki podskórne, obrzęk. Siła urazu nie jest na tyle silna, by doszło do przerwania skóry, ścięgien i mięśni czy złamania kości. Najczęściej słuczeń doznają osoby pracujące fizycznie oraz uprawiające sporty lub aktywność fizyczną.

Objawy

bolesność miejscowa, dotykowa i uciskowa, zwiększone ocieplenie skóry, zaczerwienienie i obrzęk. Ból pojawia się przy badaniu palpacyjnym.

Postępowanie

Zwykle zachowawcze i urazy tkanek miękkich wycofują się samoistnie w ciągu 7–10 dni. Siniaki zmieniają kolor od czerwonej – fioletowej po żółtawą dzieje się tak dlatego,że w organizmie dochodzi do powolnego wchłaniania do krwiobiegu uszkodzonych komórek krwi.
Warto zastosować metodę RICEMM by przyspieszyć proces gojenia i zmniejszyć ból. W leczeniu pomocne są również preparaty przeciwbólowe oraz zawierających haparynę, arnikę lub wyciąg z kasztanowca stosowanych miejscowo.
Po ustąpieniu obrzęku można zastosować ciepłe okłady, których działanie przyspieszy regenerację uszkodzonych tkanek.

Jeżeli jednak siniak jest rozległy, miejsce urazu wciąż obrzęknięte, a ból zwiększa się lub jest trudny do zniesienia, należy skonsultować się z lekarzem.