Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych
Zerwanie – przerwanie ciągłości struktury, ścięgna, mięśnia,wiązadła na całym obwodzie.
ból, obrzęk, może pojawić się dołek na przebiegu ścięgna lub mięśnia a w przypadku więzadła ostra niestabilość stawu , w skład którego wchodzi więzadło, w przypadku zerwanego ścięgna lub mięsnia brak czynnego ruchu za który odpowiada dany mięsień lub ścięgno, skurcz mięśniowy, wylew krwawy podskórny. W badaniu dotykowym wyczuwa się często przerwanie ciągłośći mięśnia lub ścięgna.
Po pierwsze trzeba potwierdzić diagnozę. Badaniem z wyboru jest usg. Chyba,że zerwania dotyczą więzadeł położonych głęboko w stawie np. ACL, PCL. lub w przypadkach wątpliwych po badaniu klinicznym i usg należy wykonać rezonans magnetyczny.
Jeżeli jest zerwany mięsień, ścięgno lub więzadło- trzeba zerwaną strukturę zeszyć lub odtworzyć- zabieg operacyjny. Jeśli pacjentowi nie przeszkadza dana dysfunkcja nie musi się operować. warto mieć świadomość że dysfunkcje związane z danym mięśniem lub ścięgnem wiążą się zanikiem mięśniowym a tym samym asymetrią kończyn a w konsekwencji osłabieniem siły danego ruchu. W przypadku jeżeli dane ścięgno lub mięsień odpowiada za izolowany ruch nie ma możliwości wykonania tego ruchu. W przypadku zerwanych więzadeł głównymi objawami są niestabilności stawów czyli uczucie uciekania np. stawu kolanowego, niepewności w poruszaniu stawach kończyny dolnej, czy w chwytaniu ciężkich przedmiotów jeśli dotyczy to stawów ręki. Przewlekłe niestabilności prowadzą do wcześniejszych zmian zwyrodnieniowych, sprawiają ,że pacjenci rezygnują z ulubionych aktywności sportowych. W leczeniu zerwanych struktur warto pomyśleć o terapiach regeneracyjnych, które zapobiegają rozwojowi wcześniejszych zmian zwyrodnieniowych i w istotny sposób przyspieszają gojenie po leczeniu operacyjnym i skracają czas rekonwalescencji.
© odmladzaniestawow.pl 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone.