Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych
Osteotomia podkolanowa to operacja zwyrodnienia stawów kolanowych. Nieprawidłowa oś kończyny może doprowadzić do nieodwracanej destrukcji stawu, której jedynym rozwiązaniem będzie założenie endoprotezy. Aby temu zapobiec warto rozważyć zabieg osteotomii aby uniknąć pogłębiania szeregu nieprawidłowych wzorców ruchowych w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych.
Celem osteotomii jest odciążenie zmienionej chorobowo części kolana i przywrócenie prawidłowej osi kończyny.
W okolicy stawu kolanowego osteotomie wykonywane mogą być w obrębie kości udowej, kolanach koślawych lub piszczelowej w kolanach szpotawych.
Pacjenci odczuwają najczęściej poranną sztywność stawów, ból podczas chodzenia po schodach , problem z noszeniem ciężkich przedmiotów oraz ich podnoszenia. Czasami jednym z objawów może być trudność założeniem nogi na nogę, bądź przy wyprostowanych kończynach u Pacjenta występują problemy ze złączeniem kolan. Dochodzi również do przykurczów w stawach .
Osteotomia podkolanowa metodą Ibalance, ma celu przeniesienie środka ciężkości z przedziału przyśrodkowego który jest zmieniony chorobowo do punktu anatomicznego czyli w okolicy środka stawu. Zabieg najlepiej rozpocząć od artroskopii, podczas ,której rewiduje się staw kolanowy oczyszcza i usuwa uszkodzenia struktur wewnątrzstawowych.
Jeśli jest taka potrzeba można podczas zabiegu wykonać jednoczasowo rekonstrukcję więzadeł. Następnie za pomocą specjalistycznego instrumentarium przecina się kość piszczelową, koryguje oś kończyny.
Kość jest stabilizowana za pomocą implantu kompatybilnego z tkanką kostną. Narzędzia zaprojektowane do tego rodzaju osteotomii pozwalają na niezwykłą precyzję operacji, przez co zabieg jest bezpieczny dla pacjenta .
Dzięki temu zostaje zminimalizowane ryzyko złamania kości i uszkodzenia nerwów. Użyty implant umieszczony zostaje wewnątrz kości, co daje optymalną stabilizację stawu. Jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych metalowych płyt i śrub w dodatku nie trzeba go usuwać i pozwala odroczyć a w niektórych przypadkach uniknąć zabiegu endoprotezy.
Po zabiegu pacjent objęty jest programem rehabilitacji. Przez około dwóch tygodni trwa gojenie ran pooperacyjnych, kończyna umieszczona jest w stabilizatorze, pacjent porusza się przy pomocy kul.
kolejnym zadaniem rehabilitacji jest likwidacja bolesności, wysięku, obrzęku i ograniczenia ruchomości stawu, zwiększenia elastyczności przykurczonych tkanek oraz odtworzenia prawidłowych wzorców ruchowych stawu kolanowego. Rehabilitacja trwa około 6 tygodni. Pacjent po tym okresie wraca do aktywności i sprawności ruchowej.
© odmladzaniestawow.pl 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone.