Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych
Paluch koślawy (Hallux Valgus) – to choroba zwyrodnieniowa polegająca na zniekształceniu stopy.
O powstawaniu haluxow decydują najczęściej czynniki genetyczne, otyłość oraz nieprawidłowe noszenie obuwia-zwłaszcza za ciasnego lub na wysokim obcasie.
Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy, co doprowadza do deformacji palców. Paluch przestaje być mocnym punktem podparcia w czasie chodu, pogarsza się wytrzymałość więzadeł, które stabilizują stopę, mięśnie stają się słabsze, a nadmiernemu przeciążeniu ulega wewnętrzna krawędź stopy.
Ucisk obuwia na zniekształcony paluch potęguje ból i wywołuje stan zapalny wokół uwypuklenia głowy kości śródstopia, pojawia się bolące zgrubienie naskórka, zaczerwienienie stawu i zapalenie wysiękowe kaletki.
Często pacjenci widzą problem jednak boja się operacji myśląc, że jest skomplikowana i wyłączy ich z aktywnego życia na długi czas.
Na własne życzenie odwlekają decyzję o zabiegu co doprowadza do dużych deformacji i zniekształceń stopy.
Pacjenci obawiają się przeprowadzenia operacji z zastosowaniem widocznych na zewnątrz drutów Kirschera, opatrunku gipsowego oraz długiego unieruchomienia.
pierwsza kość śródstopia powiększa się i zniekształca, występują duże dolegliwości bólowe, trudności w chodzeniu, zaczerwienienie, obrzęk, ograniczenie ruchomości w stawie sródstopno-palcowym pierwszym.
Warunkiem dobrego wyniku pooperacyjnego jest odpowiednie dobranie rodzaju operacji do stopnia zaawansowania deformacji stopy.
Metoda Chevrona to małoinwazyjna technika, skutecznie koryguje zniekształcenia niewielkie.
Na sali operacyjnej pierwszym etapem przygotowania kończyny do zabiegu jest proces wyciśnięcia krwi z kończyny pacjenta za pomocą specjalnej opaski uciskowej, dzięki której operacja przebiega bezkrwawo.
Zastosowanie śrub pozwala na dobrą stabilizację kości po osteotomii czyli chirurgicznego kontrolowanego złamania.
Dzięki małej ingerencji w tkanki miękkie i kość proces gojenia przebiega znacznie szybciej, z mniejszym obrzękiem bez konieczności użycia opatrunku gipsowego.
Metoda ta stosowana jest przy niedużych deformacjach stopy.
Rehabilitacja w zależności od stopnia zaawansowania przebiega przez 6 tygodni.
Pacjent do momentu zrostu porusza się w w specjalnym bucie w celu odciążenia przodostopia i stworzenia optymalnych warunków do gojenia rany.
Pacjenci po okresie rekonwalescencji są zadowoleni z efektów, nie odczuwają dolegliwości bólowych i noszą normalne obuwie.
Paluch koślawy – halux jest deformacją, która narasta powoli i stopniowo, doprowadzając do uniemożliwienia stosowania normalnego obuwia i dużych dolegliwości bólowych.
Po wykonaniu badań proponowany jest najlepszy dla pacjenta wariant leczenia, uwzględniający zmiany zwyrodnieniowe, wielkość wady, budowę anatomiczną oraz predyspozycje genetyczne w wywiadzie.
Wybór techniki operacyjnej zależy od stopnia zaawansowania koślawości palucha.
Metoda Scarf wybierana jest przy dużych deformacjach i wielopłaszczyznowych deformacjach palucha.
czynniki genetyczne, otyłość, źle dobrane obuwie, za ciasne, noszenie wysokich obcasów butów z wąskimi noskami,
pierwsza kość śródstopy powiększa się i zniekształca, deformacja stopy duża, występują duże dolegliwości bólowe, trudności w chodzeniu, zaczerwienienie, obrzęk, ograniczenie ruchomości w stawie sródstopno-palcowym pierwszym.
© odmladzaniestawow.pl 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone.