Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Proteza Palucha sztywnego

Paluch sztywny jest rodzajem choroby zwyrodnieniowej stawu. Choroba ma charakter postępujący. Paluch stanowi kluczową rolę w biomechanice chodu, bierze udział w chodzeniu, schylaniu się wspinaniu i staniu.

Dysfunkcje stawu śródstopno-paliczkowego palucha takie jak paluch koślawy czy paluch sztywny są najczęstszymi przyczynami zaburzeń chodu.

Mechanizm

Przyczyny mogą być różne od predyspozycji genetycznych jak również związane są z nadmiernym obciążaniem np. u osób , które w swojej pracy muszą się pochylać , biegać, kopać lub kucać. Może być również skutkiem urazu bądź efektem choroby zapalnej np reumatoidalnego zapalenia stawów lub dny moczanowej.

Objawy

zaburzenia w obrębie stawu,: sztywność palucha, pogrubienie obrysu stawu śródstopno-palcowego, ograniczenie ruchomości sprawia ,że z czasem coraz trudniej jest zgiąć grzbietowo i wyprostować palec. Pojawia się ból, zaczerwienienie, obrzęk, stan zapalny i opuchlizna. Z czasem paluch staje się odrętwiały, pojawiają się trudności w noszeniu obuwia z powodu powstawania wyrośli kostnych, które są konsekwencją degeneracji chrząstki stawowej. Ból pojawia się nawet w spoczynku lub dochodzi do stanu zwanego zamrożonym stawem.

Dolegliwości bólowe mogą być tak duże ,że chory zaczyna chodzić na zewnętrznym brzegu stopy w celu odciążenia bolesnego miejsca doprowadzając do złych wzorców chodu. Zmienia się biomechanika całej kończyny dolnej co może skutkować powstawaniem zmian zwyrodnieniowych w innych jej stawach.

Leczenie

Leczenie palucha sztywnego zależy od stopnia zaawansowania zmian, dolegliwości bólowych czy aktywności pacjenta. W początkowych etapach choroby może być leczony zachowawczo. W zaawansowanych zmianach, zniekształceniach w obrębie stawu i silnych dolegliwościach bólowych potrzebny jest zabieg operacyjny.

Proteza palucha

metoda operacyjna pozwala na przywrócenie ruchu w stawie oraz prawidłowej funkcji palucha co ma istotne znaczenie przy prawidłowych wzorcach ruchowych chodu. Co najważniejsze uwalnia pacjenta od dolegliwości bólowych w sposób trwały.

Zabieg polega na usunięciu osteofitów i wyrośli kostnych oraz podstawy paliczka podstawnego i plastyce torebki stawowej. Następnie w przygotowaną w paliczku podstawnym loże implantuje się element protezy. Śródoperacyjnie ocenia się stabilność stawu i zakres ruchomości.

Rehabilitacja

Po zabiegu pacjent przez kilka dni odczuwa ból, porusza się przy pomocy kul i specjalnego obuwia, którego zadaniem jest odciążenie przodostopia przez okres 3- 6 tygodni. Włącza się terapię przeciwobrzękową, fizykoterapię (krioterapia, laser, ultradźwięki,) terapię manualną celem przywrócenia prawidłowego zakresu ruchu w stawie sródstopno-palcowym.