Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Komórki macierzyste Cytori

Czy wiecie, że technologia Cytori pozwala pozyskać komórki macierzyste i regeneracyjne ze świeżą frakcją stromalną? Z 360 ml tkanki tłuszczowej otrzymujemy nawet 144 miliony aktywnych komórek macierzystych gotowych do naprawy i regeneracji uszkodzonych struktur około i wewnątrzstawowych oraz więzadeł i ścięgien.

Komórki ADRCs – komórki macierzyste i regeneracyjne z tkanki tłuszczowej

Komórki macierzyste i regeneracyjne pobrane z tkanki tłuszczowej stają się coraz bardziej popularne wśród Pacjentów. Mają zdolność regeneracji od chwili zadziałania czynnika uszkadzającego po pełny zakres przebudowy.

Na co zwrócić uwagę?

➡ Po pierwsze, zapoznaj się z metodą pozyskiwania komórek macierzystych. Tkanka tłuszczowa jest najbogatszym źródłem komórek macierzystych i regeneracyjnych ale pamiętaj, że tylko metoda enzymatyczna lub laboratoryjna potrafi wykorzystać ich potencjał oraz ma udowodnione działanie kliniczne.

➡ Po drugie, zapytaj czy dana procedura zabiegowa posiada certyfikat medyczny. Często certyfikaty posiadają tylko same urządzenia.

➡ Po trzecie, ważna jest ilość pobranej tkanki tłuszczowej do zabiegu (60-360 ml) oraz cały proces przygotowania mixu komórek regeneracyjnych. Czy jest automatyczny i sterylny. Ilość, jakość oraz żywotność uzyskanego mixu komórek macierzystych i regeneracyjnych ma ścisły związek z technologią ich pozyskania, indywidualnymi predyspozycjami Pacjenta oraz właściwą kwalifikacją do zabiegu.

Komórki macierzyste to szczególne komórki naszego organizmu posiadające zdolność różnicowania się do innych typów komórek oraz posiadające potencjalnie nieograniczoną liczbę podziałów. Wspólną ich cechą jest zdolność do samo-odnawiania Najnowsze badania wykazały, że w ludzkiej tkance tłuszczowej znajduje się bardzo dużo dorosłych komórek progenitorowych. Udowodniono, że komórki progenitorowe pochodzące z tkanki tłuszczowej wykazują „plastyczność” i są kierowane do tworzenia komórek mięśniowych, chrząstkowych, kostnych.

Mogą na bieżąco naprawiać uszkodzenia w różnych tkankach. Ale by miały optymalne warunki do działania potrzebują środowiska w którym ich możliwości mogą w pełni zostać wykorzystane. Środowiskiem tym jest tzw. frakcja SVF stromalna (macierzy) zawierająca elementy immunomodulujące, zapobiegające śmierci komórek, tworzące nowe prawidłowe naczynia krwionośne, czynniki odpowiedzialne za regenerację tkanki oraz najważniejsze – substancje parakrynowe służące do specyficznego porozumiewania się komórek w im tylko znanym języku.

Komórki mogą być pobrane z różnych źródeł – mobilizowanej krwi obwodowej , ze szpiku kostnego oraz z tkanki tłuszczowej. Każde z tych źródeł różni się składem komórek i ich możliwościami regeneracji.

Krew obwodowa

Zawartość komórek macierzystych jest stosunkowo niewielka ponieważ do krwiobiegu trafiają głównie komórki dojrzałe i zróżnicowane, pełniące określone funkcje. Aby zwiększyć ilość komórek macierzystych podaje się pacjentowi tzw. czynniki wzrost GCSF lub GMCSF kilka dni przed planowanym pobraniem komórek. Następnie separuje się poszczególne typy komórek. Aby uzyskać większą ich liczbę można je namnażać w specjalistycznym laboratorium. Jednak nawet ten proces nie zapewnia wystarczającej ich ilości. W metodzie tej nie uzyskujemy frakcji stromalnej SVF.

Szpik kostny

Przez wiele lat uważany był za najbogatsze źródło komórek macierzystych. Jest ich wielokrotnie więcej niż w krwi. Jednak w przeważającej większości są to komórki linii hematopoetycznej czyli przekształcające się w wyspecjalizowane komórki krwi. Przy pozyskiwaniu komórek macierzystych ze szpiku kostnego niezbędna jest separacja przy użyciu specjalistycznych urządzeń w doświadczonym laboratorium, a następnie prowadzenie hodowli i namnażania komórek w celu uzyskania odpowiedniej ich ilości. Proces ten zajmuje 7-14-21 dni.
Nie możemy zatem mówić o krótkim czasie od pobrania do podania komórek.
Z tej metody nie uzyskamy frakcji stromalnej SVF.

Tkanka tłuszczowa

Dostarcza ponad 2500 razy więcej komórek macierzystych niż szpik kostny. Zawiera ponadto frakcję stromalną SVF stanowiącą naturalne środowisko komórek biorących udział w intensywnych procesach regeneracji. Tkanka tłuszczowa jest łatwa do pozyskania, a na dodatek wielu z nas ma jej nadmiar. Można zatem połączyć względy estetyczne wynikające z lipomodelingu wraz z efektem leczniczym pozyskanych w ten sposób komórek macierzystych i regeneracyjnych. Aby jednak komórki ADRCs pozyskane z tkanki tłuszczowej były pełne swoich możliwości muszą być spełnione pewne warunki. Przy pozyskiwaniu komórek macierzystych i regeneracyjnych z tkanki tłuszczowej warunkiem uwolnienia tych komórek jest proces enzymatyczny. Nie wystarczy tkankę tłuszczową wypłukać i odwirować. Co więcej wirowanie tkanki uszkadza zawarte w niej komórki, w tym także komórki ADRC. Dlatego NIE MOŻNA WIROWAĆ TKANKI TŁUSZCZOWEJ PRZED POZYSKANIEM KOMÓREK ADRC. Nikt przecież nie wiruje wątroby przed jej przeszczepem, a tkanka tłuszczowa jest taką samą tkanką jak wszystkie inne tkanki i podlega tym samym prawom fizyki. Dlatego wypłukanie, odwirowanie i rozdrobienie tkanki tłuszczowej nie oznacza pozyskania z niej komórek macierzystych i regeneracyjnych.

Żadna metoda nie dostarczy w niezbędnej ilości komórek macierzystych jeśli nie jest to proces hodowli komórek lub uwalniania enzymatycznego.
Żadna metoda nie dostarczy świeżej frakcji stromalnej SVF gdzie znajdują się komórki macierzyste i regeneracyjne, jeśli nie jest metodą enzymatyczną i jednoczasową.
Jedynie certyfikowane metody enzymatycznego uwalniania komórek macierzystych i regeneracyjnych z tkanki tłuszczowej dają gwarancję zawartości odpowiedniej ilości i składu komórkowego stanowiącego o sukcesie procesu regeneracji tkanek.

Często prywatne ośrodki oferując tzw. PRP (osocze bogatopłytkowe) przekonują, że podawane są komórki macierzyste. Nic bardziej błędnego. W PRP ilość komórek macierzystych jest stosunkowo niewielka, zdolności regeneracyjne są ograniczone. Osocze bogatopłytkowe modyfikują procesy zapalne w głównej mierze odpowiedzialne za odczuwanie bólu, a nie naprawę tkanek.

Urządzenie Celution 800/CRS jest wolnostojącym urządzeniem z wirówką, wykorzystującym jednorazowy zestaw eksploatacyjny Celution 805/CRS dla każdego indywidualnego pacjenta. Podczas zabiegu chirurgicznego urządzenie izoluje i koncentruje dojrzałe komórki macierzyste i inne powiązane komórki progenitorowe z tkanki tłuszczowej pobranej z organizmu pacjenta w okresie okołozabiegowym.Tkanka tłuszczowa zostaje wprowadzona do urządzenia Celution 800/CRS. Następnie jest ona trawiona przy pomocy odczynnika Celase. Po zakończeniu trawienia tkanki tłuszczowej i uwolnieniu komórek jednojądrzastych z macierzy tkanki tłuszczowej urządzenie Celution 800/CRS pompuje przetrawiony tłuszcz do odpadów, a uwolnione komórki do komory wirówki w celu przygotowania komórek. Komórki w postaci zawiesiny są zagęszczane za pomocą krótkich cykli odwirowania i płukania. Cykle są powtarzane aż do przetworzenia całej objętości wprowadzonej zawiesiny komórek, a następnie pożądana populacja komórek zostaje umieszczona w komorze substratu. Komórki są poddawane po raz ostatni płukaniu jałowym roztworem i odpowiednio przygotowane stają się po skończonym procesie  przeznaczone do ponownego autologicznego wszczepienia lub wstrzyknięcia u tego samego pacjenta.Procedura jest unikalna i wyjątkowa a ogromną jej zaletą jest to ,że jest jednoczasowa i sterylna.

celution

Kwalifikacja Pacjenta do zabiegu komórek macierzystych Cytori

Pacjent do terapii regeneracyjnej komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi technologią Cytori kwalifikowany jest podczas konsultacji ortopedycznej na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz badań rezonansu magnetycznego i usg.

Procedura komórek macierzystych technologią Cytori

Jak wygląda taki zabieg?

Poniżej można zobaczyć nagranie z przebiegu zabiegu komórek macierzystych i regeneracyjnych technologią Cytori u Pacjenta z przewlekłymi problemami rozścięgna podeszwowego.

1.Pobranie tkanki tłuszczowej ok. 300ml Pacjenta za pomocą liposukcji w znieczuleniu miejscowym
2. Po pobraniu tkanka tłuszczowa zostaje wprowadzona do urządzenia Celution 800/CRS. Następnie jest trawiona przy pomocy odczynnika Celase( opatentowany system trzech enzymów) Po zakończeniu trawienia tkanki tłuszczowej i uwolnieniu komórek jednojądrzastych z macierzy tkanki tłuszczowej urządzenie Celution800/CRS pompuje przetrawiony tłuszcz do odpadów, a uwolnione komórki do komory wirówki w celu przygotowania komórek. Komórki w postaci zawiesiny są zagęszczane za pomocą krótkich cykli odwirowania i płukania. Cykle są powtarzane aż do przetworzenia całej objętości wprowadzonej zawiesiny komórek, a następnie pożądana populacja komórek zostaje umieszczona w komorze substratu. Komórki są poddawane po raz ostatni płukaniu jałowym roztworem procesu, po czym są gotowe do podania Pacjentowi w docelowe miejsce w celu przyspieszenia gojenia, naprawienia i regeneracji uszkodzonej, chorej tkanki kostnej, więzadłowej lub mięśniowej.
3. Podanie uzyskanych komórek macierzystych i regeneracyjnych w miejsce docelowe odbywa się przez lekarza ortopedę pod kontrolą usg.
Zabieg pobrania, obróbki i podania komórek macierzystych i regeneracyjnych ADRCs technologią Cytori odbywa się w jednym miejscu trwa 2 godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Materiał nie opuszcza sali zabiegowej, jest przeprowadzany w obiegu zamkniętym i w warunkach sterylnych.

Zalecenia pozabiegowe

Ubranie uciskowe po zabiegu liposukcji należy nosić zgodnie z zaleceniami lekarza min. 4 tygodnie.
Zalecany drenaż limfatyczny od drugiej doby po zabiegu
Pielęgnacja okolicy pobrania tkanki tłuszczowej i miejsca podania komórek macierzystych
W przypadku podania komórek macierzystych i regeneracyjnych w technologii Cytori dostawowo ograniczyć aktywność fizyczną na dwa tygodnie

Wskazania do zabiegu komórkami macierzystymi technologią Cytori

  • choroba zwyrodnieniowa stawów
  • zapalenie stawów
  • urazy mięśni, ścięgien, więzadeł
  • zaburzenia zrostu i stawy rzekome kości

Przeciwskazania do zabiegu komórkami macierzystymi technologią Cytori

  • ciąża i laktacja
  •  choroba nowotworowa
  • zakażenia tkanek