Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Osocze bogatopłytkowe – System Angel

Osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek krwi zawieszonych w niewielkiej ilości osocza pozyskany z krwi własnej pacjenta. W płytkach krwi znajdują się czynniki wzrostu- specjalistyczne  białka, które zostają uwolnione z płytek dzięki kontrolowanemu rozpadowi,  po którym rozpoczynają kaskadę procesów przyspieszających procesy gojenia stymulując inne komórki do działania oraz ich namnażania w miejscu podania w celu aktywizacji naturalnych procesów naprawczych uszkodzonych struktur po urazach, przeciążaniach , skracają czas rekonwalescencji oraz redukują ból. Osocze bogatopłytkowe rewitalizujące stawy, mięśnie, ścięgna i więzadła.  Wykazuje bardzo dobre właściwości prewencyjne,  daje gwarancje utrzymania stawów i innych struktur aparatu ruchu w dobrej kondycji pomimo fizjologicznych procesów starzenia. Osocze bogatopłytkowe jest bezpieczne dla Pacjenta  ponieważ jest  biokompatybilne z ludzkim ciałem  i nie powoduje alergii.

Do najważniejszych czynników wzrostu, które odgrywają istotne znaczenie w stymulacji do gojenia  tkanek należą:

  • Transformujący czynnik wzrostu TGF-B, jest odpowiedzialny za przywołanie fibroblastów w miejsce uszkodzenia, stymuluje je do wydzielania kolagenu i hamuje aktywność metaloproteinaz, które odpowiadają za destrukcję macierzy zewnątrzkomórkowej. Reguluje metabolizm komórek kości.
  • Czynnik wzrostu PDGF, obecny w większości procesów regeneracyjnych tkanek. Przywołuje makrofagi, fibroblasty, neutrofile i uaktywnia je do działania. Jego obecność jest potrzebna do aktywacji procesów powstawania nowych naczyń krwionośnych, namnażania komórek. Promuje tworzenie ziarniny.
  •  Czynnik wzrostu fibrobrastów FGF, który odgrywa główną rolę przy rekrutacji m.in. fibroblastów, makrofagów, endoteliali- naczyń krwionośnych komórek śródbłonka, stymuluje do tworzenia nowych naczyń
  • Czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego VEGF wywiera silny wpływ na komórki endotelium, przyspiesza tworzenie nowych naczyń.

Urządzenia  i użyte w nich systemy przeznaczone do pozyskiwania PRP znacznie różnią się w sposobach separacji oraz w składzie uzyskanego materiału co prowadzi do uzyskania preparatu o różnych właściwościach biologicznych, fizjologicznych i skuteczności. Myśląc o zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego  warto zwracać uwagę i pytać o technologię pozyskiwania płytek krwi.

To komputerowy separator komórkowy, który w sposób precyzyjny oddziela poszczególne frakcje krwi.Zastosowana technologia umożliwia stworzenie stężenia płytek krwi, które zawierają czynniki wzrostu uszytego na miarę Pacjenta w sposób gwarantowany i powtarzalny. To unikalna technologia, która pozwala dostosowywać nie tylko objętość PRP, ale również jego stężenie, a nawet zawartość czerwonych krwinek, w zależności od wymagań poszczególnych terapii. System Angel stwarza również warunki do pozyskiwania komórek macierzystych ze szpiku kostnego u Pacjentów, którzy nie chcą się poddać liposukcji  lub nie mają wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej ( wyczynowi sportowcy) należy mieć jednak świadomość, że ilośc komórek macierzystych  w szpiku kostnym jest znacząco mniejsza niż w tkance tłuszczowej.

Kwalifikacja Pacjenta do zabiegu

Pacjent do terapii regeneracyjnej osoczem bogatopłytkowym kwalifikowany jest podczas konsultacji ortopedycznej na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz  usg i  rtg,

Procedura zabiegu osocza bogatopłytkowego systemem Angel

Procedura składa się z następujących etapów:

  1. Pobranie krwi żylnej pacjenta
  2. Umieszczenie krwi Pacjenta w sterylnym jednorazowym zestawie  Angel, wprowadzenie parametrów Pacjenta  do separatora i uruchomienie indywidualnego programu
  3. Uzyskane osocze bogatopłytkowe podawane jest w docelowe miejsce przez lekarza ortopedę pod kontrolą usg

Poprawa stanu stawów, ścięgien i więzadeł w zależności od dolegliwości i jednostki chorobowej jest procesem wymagającym czasu. Efekty zastosowanej terapii czynnikami wzrostu możemy ocenić po 3 miesiącach od ostatniej iniekcji.

Zalecenia pozabiegowe

Przerwanie aktywności fizycznej przez 7 dni.
Iniekcje osocza bogatopłytkowego mogą powodować chwilowy ból, obrzęk i/lub wysięk. Objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni

Wskazania do zabiegu  osocza bogatopłytkowego

  • chondromalacja chrząstki stawów,
  • przeciążenia więzadłowe i ścięgniste takie jak: łokieć tenisisty,  łokieć golfisty, kolano skoczka, przeciążenia ścięgna achillesa, ostroga piętowa.
  • niepełne uszkodzenia więzadłowo- torebkowe, takie jak np.: naderwanie więzadeł pobocznych kolana, naderwanie ścięgna Achillesa
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego,
  • ból stawów
  • profilaktyka, ochrona stawów – szczególnie u sportowców wyczynowych, oraz osób prowadzących aktywny tryb życia (biegaczy, triathlonistów)

Przeciwskazania do zabiegu osocza bogatopłytkowego

  • ciąża i laktacja
  • choroba nowotworowa
  • zakażenia tkanek