Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych
Viskosuplementacja to zastosowanie kwasu hialuronowego w dedykowanej dostawowej formie, wprowadzany za pomocą iniekcji przez lekarza ortopedę pod kontrolą usg. Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem macierzy chrząstki stawowej dostarczany z płynu stawowego. Wprowadzenie kwasu hialuronowego dostawowo dzięki oleistej formie powoduje: poprawę funkcji stawu i płynność ruchu. W warunkach fizjologicznych hialuronian jest związkiem produkowanym i wydzielanym do płynu stawowego przez komórki błony maziowej i odpowiada za prawidłowy ruch w stawie.
Główną funkcją kwasu hialuronowego w zdrowym stawie jest otaczanie i ochrona błony maziowej i powierzchni kolagenowej struktury tkanki chrzęstnej przed uszkodzeniami mechanicznymi powodowanego dźwiganiem całego ciała. Kwas hialuronowy jest odpowiednim środkiem smarującym zarówno dzięki właściwościom samych cząsteczek, jak również dzięki możliwości ich rozprowadzania w całym stawie. Płyn maziowy obecny w stawie ochrania go i smaruje.Ciągły ruch stawów ułatwia przechodzenie kwasu hialuronowego do bezkomórkowej warstwy wierzchniej chrząstki stawowej (blaszki chrzęstnej), w której znajduje się w stężeniu o pięć razy większym niż w leżących głębiej, komórkowych warstwach chrząstki. Kwas hialuronowy przenika także do międzykomórkowej macierzy tkanki maziowej i torebki, wypełniając macierz kolagenową przestrzeni międzykomórkowych, w których pełni funkcję szkieletu.
Kwas hialuronowy wypełnia przestrzenie międzykomórkowe pomiędzy siecią włókien kolagenowych otaczająca wszystkie komórki, naczynia krwionośne i chłonne, oraz zakończenia komórek nerwowych w tkankach stawowych, działając jak substancja smarująca.
Dzięki właściwościom wiskoelastycznym sieci opartej na kwasie hialuronowym, może się ona przystosowywać do wywieranego naprężenia mechanicznego. Kiedy staw poddawany jest lekkim odkształceniom (np. podczas wykonywania wolnych ruchów), cząsteczki liniowe kwasu hialuronowego mają wystarczająco dużo czasu, aby ustawić się w kierunku przepływu. Zachowują się one jak lepka ciecz i rozpraszają energie mechaniczną w postaci ciepła.
Kiedy na staw wywierane są szybkie uderzenia, jak podczas biegu, cząsteczki kwasu hialuronowego nie mają czasu, aby zmienić swoje ustawienie i wykorzystać swoje sprężynujące właściwości. W tym przypadku energia zostaje zmagazynowana w sieci cząsteczek, a fala uderzeniowa zostaje pochłonięta do czasu, kiedy będzie możliwe rozproszenie energii w przepływie płynu lepkiego.
Kwas hialuronowy działa sprężyście pod wpływem dużego nacisku (np. podczas biegania) i nadaje płynowi stawowemu odpowiednią lepkość pod wpływem mniejszego nacisku (na przykład podczas chodzenia). Tak więc, dzięki obecności kwasu hialuronowego, płyn maziowy ochrania staw podczas wykonywania szybkich ruchów, z dużym naciskiem na staw, i zapewnia mu odpowiednią lepkość, podczas wykonywania ruchów wolniejszych. Podczas długotrwałych i dużych przeciążeniach stawów przy braku odpowiedniej regeneracji może dojść do zaburzeń w prawidłowej produkcji płynu maziowego wówczas płyn maziowy nie jest już w stanie w tak dużym stopniu normalnie ochraniać i smarować stawy, a także amortyzować wstrząsy np. podczas ciężkich treningów i supramaksymalnych wysiłków np. u wyczynowych biegaczy. W rezultacie, wstrząsy pojawiające się w wyniku poruszania się stawu mogą powodować włókienkowatość i rozerwanie sieci kolagenowej na powierzchni tkanki chrzęstnej i maziowej. Co więcej, zakończenia nerwowe są w zdrowym stawie ochraniane dzięki sprężystości płynu maziowego. W stawach dotkniętych zwyrodnieniami ta funkcja ochronna płynu maziowego zostaje upośledzona. Dalsze ruchy stawu mogą uszkodzić znajdujące się w błonie maziowej komórki produkujące kwas hialuronowy prowadząc do dodatkowych problemów z produkcją polimerów. W przypadku, kiedy macierz tkanki chrzęstnej zniknie zupełnie, na uszkodzenia zostają narażone kości i tkanki prowadząc do urazów i schorzeń przewlekłych.
Wraz ze starzeniem się organizmu, właściwości wiskoelastyczne płynu maziowego ulegają znacznym zmianom. Najbardziej zmienia się zdolność płynu maziowego do efektywnego magazynowania energii podczas wykonywania czynności, w czasie których nacisk na staw jest bardzo duży. Płyn maziowy obecny w starszych stawach ma znacznie mniejszą sprężystość, dlatego nie jest już w stanie skutecznie ochraniać stawu przy wykonywaniu takich czynności. Płyn maziowy wraz z wiekiem traci także swoją lepkość, jednak nie w tak dużym stopniu, jak w przypadku sprężystości. Zmiany te przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych i zaburzeń prawidłowego funkcjonowania stawu.W wyniku braku aktywności fizycznej mięśnie ulegajà osłabieniu. Zostają poluzowane więzadła, w wyniku czego staw traci swoją stabilność i staje się bardziej podatny na kontuzje. Towarzyszy temu redukcja wrażliwości komórek na czynniki związane ze wzrostem, które stymulują odbudowie uszkodzonych stawów. Dodatkowe zmiany w rozmieszczeniu zwapniałych i nie zwapniałych tkanek powodujà większą podatność chrząstki na wstrząsy.
Badania kliniczne zastosowania kwasu hialuronowego dostawowo potwierdzają skuteczność działania przeciwbólowego , przeciwzapalnego oraz osłaniającego chrząstkę stawową. Dzięki tego typu zabiegom wzrasta elastyczność płynu stawowego, odżywienie oraz śliskość chrząstki stawowej co przyczynia się do poprawy warunków biochemicznych stawu . Viscosuplementacja opóźnia proces starzenia i destrukcji stawu, poprawia funkcje stawu, otacza i ochrania błonę maziową stawu jest dobrą alternatywą do stosowania doustnych preparatów przeciwbólowych oraz glikokortykosteroidów.
Po wstrzyknięciu np. do stawu kolanowego, kwas hialuronowy otacza i przenika powierzchnię kłykci kości udowej, kość piszczelową i otaczające struktury tworząc smarującą i pochłaniającą wstrząsy warstwę, po której kłykcie kości udowej mogą się swobodnie poruszać
Unikatowa struktura chemiczna preperatów dostawowych wydłuża czas przebywania substancji w stawie dzięki temu można uzyskać długoterminowy efekt. Poprawienie struktury pozakomórkowej chrząstki i stymulację do jej prawidłowego funkcjonowania.
Pacjent do terapii regeneracyjnej kwasem hialuronowym kwalifikowany jest podczas konsultacji ortopedycznej na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz usg.
W chondromalacji i chorobach zwyrodnieniowych stawów w zależności od stopnia zaawansowania choroby efekt utrzymuje się min. 6 miesięcy.
W profilaktyce i osób wyczynowo uprawiających sporty zaleca się stosowanie kwasu hialuronowego w stawy w zależności od aktywności fizycznej i prowadzonego stylu życia raz na 1-2 lata
Po podaniu preparatu należy ograniczyć uprawianie sportu przez tydzień.
W przypadku zaleconej przez lekarza terapii kwasem hialuronowym ( w schemacie 3 iniekcje w odstępie tygodniowym w stawie kolanowym ) lub w odstępie 2-4 tygodnie np. w stawie biodrowym aktywność należy ograniczyć w czasie trwania terapii.
Zastrzyki śródstawowe mogą powodować chwilowy ból, obrzęk i/lub wysięk. Objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni
© odmladzaniestawow.pl 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone.