Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych
Może być pośredni i bezpośredni.
Pośredni dochodzi do niego w sporcie podczas nagłych zwrotów najczęściej w narciarstwie czy podczas nagłych skoków np. w siatkówce, rotacji podczas biegu i gwałtownego zatrzymania się ze zmianą kierunku np. w piłce ręcznej.
Bezpośredni uraz spotyka się najczęściej w sportach kontaktowych takich jak piłka nożna, koszykówka dochodzi do niego po bezpośrednim uderzeniu, które powoduje przeprost i szpotawienie stawu kolanowego.
Obrzęk, niestabilność, silny ból, ból przy obciążaniu kończyny, uczucie uciekania kolana, słyszenie chrupnięcia lub strzelania w kolanie.
Leczeniem z wyboru jest leczenie operacyjne polegające na rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) metodą przeszczepu własnego lub z zużyciem więzadła sztucznego.
Jest to najmocniejsze więzadło stawu kolanowego i ulega najrzadziej uszkodzeniom.Do urazu dochodzi podczas wypadków komunikacyjnych (uraz deski rozdzielczej) staw kolanowy jest w zgięciu ok. 90 stopni a uderzenie skierowane jest bezpośrednio w bliższy odcinek piszczeli. Do zerwania więzadła krzyżowego tylnego (PCL) może dojść również podczas gry w piłkę nożną w wyniku upadku na zgięte kolano czyli uderzenie z przodu na wysokości bliższego końca piszczeli przy zgiętym około 90 stopni stawie kolanowym. Rzadziej PCL ulega zerwaniu w wyniku przeprostu i rotacji stawu kolanowego np. podczas wypadków motocyklowych.
Ze względu na dużą energię urazu dochodzi do obrażeń towarzyszących: uszkodzenie kompleksu tylno-bocznego, zerwanie ACL, uszkodzenia łąkotek, złamania.
objawy
Ból, obrzęk, utykanie, ograniczenie ruchomości, może wystąpić zasinienie w dole podkolanowym,niestabilność stawu kolanowego,
leczenie
Potrzebne jest zdjęcie rtg i rezonans magnetyczny na ich podstawie lekarz potwierdza uszkodzenie więzadła PCL.
Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego odbywa się na podstawie badań ortopedycznego, obrazowego i wywiadu z pacjentem.
Sportowcy i osoby aktywne kwalifikowane są do zabiegu operacyjnego.
Osoby, które nie uprawiają sportu lub robią to okazjonalnie można leczyć z powodzeniem zachowawczo pod warunkiem,że nie doszło do przemieszczenia kikutów więzadła oraz nie wykazują cech niestabilności stawu kolanowego.
Do urazu dochodzi w mechanizmie gwałtownego koślawienia wyprostowanego lub zgiętego do ok.30 stopni stawu kolanowego tzw. nakładka piłkarska.
Ból po przyśrodkowej stronie kolana, może wystąpić krwiak lub zasinienie, uczucie niestabilności kolana, tkliwość dotykowa
Leczenie zachowawcze w przypadku kiedy kikuty więzadła są nieprzemieszczone polegające na stosowaniu stabilizatora udowo-goleniowego z regulatorem zgięcia przez 6 tygodni, warto zastosować osocze bogatopłytkowe po czwartym tyg celem przyspieszenia gojenia więzadła. W pierwszym okresie po urazie do 6 tyg. ćwiczenia izometryczne mięśnia czworogłowego uda, fizykoterapia przeciwobrzękowa i przeciwbólowa: ultradźwięki, laser, krioterapia. Należy pamietać o mobilizacji rzepki w trakcie stosowania stabilizatora. Potem ćwiczenia czynne i terapia manualna.
ból, tkliwość dotykowa,
lorem ipsum
© odmladzaniestawow.pl 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone.