Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

zerwanie więzadła stawu kolanowego

krzyżowego przedniego ACL

mechanizm

Może być pośredni i bezpośredni.

Pośredni dochodzi do niego w sporcie podczas nagłych zwrotów najczęściej w narciarstwie czy podczas nagłych skoków np. w siatkówce, rotacji podczas biegu i gwałtownego zatrzymania się ze zmianą kierunku np. w piłce ręcznej.

Bezpośredni uraz spotyka się najczęściej w sportach kontaktowych takich jak piłka nożna, koszykówka dochodzi do niego po bezpośrednim uderzeniu, które powoduje przeprost i szpotawienie stawu kolanowego.

 

objawy

Obrzęk, niestabilność,  silny ból, ból przy obciążaniu kończyny, uczucie uciekania kolana, słyszenie chrupnięcia lub strzelania w kolanie.

leczenie

Leczeniem z wyboru jest leczenie operacyjne polegające na rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) metodą przeszczepu własnego lub z zużyciem więzadła sztucznego.

krzyżowego tylnego PCL

mechanizm

Jest to najmocniejsze więzadło stawu kolanowego i ulega najrzadziej uszkodzeniom.Do urazu dochodzi podczas wypadków komunikacyjnych (uraz deski rozdzielczej) staw kolanowy jest w zgięciu ok. 90 stopni a uderzenie skierowane jest bezpośrednio w bliższy odcinek piszczeli. Do zerwania więzadła krzyżowego tylnego (PCL) może dojść również podczas gry w piłkę nożną w wyniku upadku na zgięte kolano  czyli uderzenie z przodu na wysokości bliższego końca piszczeli przy zgiętym około 90 stopni stawie kolanowym. Rzadziej PCL ulega zerwaniu w wyniku przeprostu i rotacji stawu kolanowego np. podczas wypadków motocyklowych.

Ze względu na dużą energię urazu dochodzi do obrażeń towarzyszących: uszkodzenie kompleksu tylno-bocznego, zerwanie ACL, uszkodzenia łąkotek, złamania.

objawy

Ból, obrzęk, utykanie, ograniczenie ruchomości, może wystąpić zasinienie w dole podkolanowym,niestabilność stawu kolanowego,

leczenie

Potrzebne jest zdjęcie rtg i rezonans magnetyczny na ich podstawie lekarz potwierdza uszkodzenie więzadła PCL.

Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego odbywa się na podstawie badań  ortopedycznego, obrazowego i wywiadu z pacjentem.

Sportowcy i osoby aktywne kwalifikowane są do zabiegu operacyjnego.

Osoby, które nie uprawiają sportu lub robią to okazjonalnie można leczyć z powodzeniem zachowawczo pod warunkiem,że nie doszło do przemieszczenia kikutów więzadła oraz nie wykazują cech niestabilności stawu kolanowego.

 

 

pobocznego przyśrodkowe  piszczelowego (MCL)

mechanizm

Do urazu dochodzi w mechanizmie gwałtownego koślawienia wyprostowanego lub zgiętego do ok.30 stopni stawu kolanowego tzw. nakładka piłkarska.

objawy

Ból po przyśrodkowej stronie kolana, może wystąpić krwiak lub zasinienie, uczucie niestabilności kolana, tkliwość dotykowa

leczenie

Leczenie zachowawcze w przypadku kiedy kikuty więzadła są nieprzemieszczone polegające na stosowaniu stabilizatora udowo-goleniowego z regulatorem zgięcia przez 6 tygodni, warto zastosować osocze bogatopłytkowe po czwartym tyg celem przyspieszenia gojenia więzadła. W pierwszym okresie po urazie do 6 tyg. ćwiczenia izometryczne mięśnia czworogłowego uda, fizykoterapia przeciwobrzękowa i przeciwbólowa: ultradźwięki, laser, krioterapia. Należy pamietać o mobilizacji rzepki w trakcie stosowania stabilizatora. Potem ćwiczenia czynne i terapia manualna.

pobocznego bocznego strzałkowego (LCL)

mechanizm

 

objawy

ból, tkliwość dotykowa,

leczenie

lorem ipsum

Cofnij