Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Zerwanie ścięgna głowy długiej bicepsa

Ścięgno głowy długiej bicepsa  zrywa się  w obrębie stawu ramiennego. Najczęściej u ludzi w średnim i starszym wieku. Predysponują do tego zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe w obrębie barku.

Mechanizm

Zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe przy podniesieniu bądź niesieniu niewielkiego ciężaru- torba z zakupami czy bagaż podręczny.

Objawy

ból czasem uczucie rozdzierania a obkurczający się mięsień powoduje obniżenie i zgrubienie całego mięśnia bicepsa ramienia. Najbardziej widoczny przy próbie prezentacji sylwetki kulturysty.

Postępowanie

Najczęstszym sposobem zaopatrzenia zerwanego ścięgna głowy długiej m. dwugłowego jest nie jego zeszycie a doszycie w okolicę guzka większego głowy kości ramiennej po to aby odtworzyć kształt i przywrócić siłę ramienia i zgięcia stawu łokciowego. Skuteczne jest zastosowanie terapii osocza bogatopłytkowego i komórek macierzystych dla szybszego wgojenia się ścięgna do kości. Przyspiesza rekonwalescencję. Jest oczywiście możliwe leczenie zachowawcze polegające na działaniu p/bólowym i jak najszybszym rozpoczęciu ruchu w stawach kończyny górnej. Pacjent powinien wiedzieć że zmniejszy się znacznie siła mięśni ramienia i pojawi się asymetria ramion związana z „opadniętym” bicepsem. Jego funkcję przejmuje głowa krótka bicepsa.

Rehabilitacja polega na ćwiczeniach celem przywrócenia siły mięśniowej i ruchomości barku i ramienia po okresie unieruchomienia pooperacyjnego.

Cofnij