Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego ACL

Mechanizm

Może być pośredni i bezpośredni.

Pośredni dochodzi do niego w sporcie podczas nagłych zwrotów najczęściej w narciarstwie czy  podczas nagłych skoków np siatkówce, rotacji podczas biegu i gwałtownego zatrzymania się ze zmianą kierunku np. piłka ręczna

Bezpośredni uraz najczęściej w sportach kontaktowych takich jak piłka nożna, koszykówka dochodzi do niego po bezpośrednim uderzeniu, które powoduje przeprost  i szpotawienie stawu kolanowego.

objawy

obrzęk, niestabilność, ból, trudności mogą być w obciążaniu kończyny, uczucie uciekania kolana

Standardowe postępowanie w przypadku rekonstrukcji więzadła to

Zastąpienie go przez przeszczep, pobrany podczas operacji, z tkanek własnych pacjenta. Przeszczep ten przeprowadza się poprzez tunele wywiercone w kościach udowej i piszczelowej, a następnie, stosując różne techniki, mocuje stabilizując w ten sposób kolano. Pobrana i wszczepiona w inne miejsce ciała tkanka (najczęściej jest to fragment ścięgna mięśnia kulszowo-goleniowego) obumiera i stopniowo przebudowuje się w nowe więzadło. Proces ten, nazywany re-ligamentyzacją, jest długotrwały (nawet do 2 lat) i zależny od indywidualnych cech pacjenta. Wytrzymałość przebudowującego się przeszczepu początkowo drastycznie maleje, by po wielu miesiącach osiągnąć wartość wystarczająca do pełnego obciążania stawu. W okresie „osłabienia” przeszczepu stosunkowo łatwo go uszkodzić zbyt mocno obciążając kolano. Dlatego proces rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności jest taki długi. Uszkodzenie przeszczepu polega zwykle na jego rozciągnięciu, co prowadzi do niewielkiej niestabilności kolana, mogącej skutkować wczesnym rozwinięciem się choroby zwyrodnieniowej). Zdarzają się również zerwania.

Jednak najczęstszym powikłaniem w rekonstrukcji ACL są problemy związane z pobraniem przeszczepu. Zwykle jest to ból w miejscu pobrania, który często jest odczuwany wiele lat po operacji. Ponadto konieczność pobrania przeszczepu znacznie wydłuża zabieg i zwiększa ryzyko infekcji – najgroźniejszego, wczesnego powikłania wszystkich operacji ortopedycznych.

Innym problemem związanym z rekonstrukcją ACL jest brak czucia głębokiego (priopriocepcji) po operacji. Czucie głębokie to mechanizm, z którego działania nie zdajemy sobie zwykle sprawy. Mówiąc obrazowo nasz organizm „sam wie” jak ustawiać wobec siebie kości piszczelowa i udową, na przykład podczas biegu, tak abyśmy nie stracili równowagi. Reakcja na zmiany jest niemalże natychmiastowa i zachodzi bez świadomości biegnącego. Usuwając naturalne ACL pozbywamy się znajdujących się w nim receptorów czucia głębokiego. Dlatego u osób po rekonstrukcji ACL z zastosowanie przeszczepów często występują tzw. urazy kontrlateralne.

W związku z opisanymi wyżej komplikacjami spora część pacjentów nie odzyskuje pełnej sprawności sprzed urazu, co jest szczególnie dotkliwie odczuwane przez osoby uprawiające sport.

Najczęściej występujące komplikacje po rekonstrukcji ACL metodą przeszczepów własnych (z podaniem autora i roku publikacji, z której pochodzą cytowane wyniki kliniczne):

  • Ponad 50% pacjentów doświadcza bólu w miejscu pobrania do 32 miesiąca po operacji (Arden & Feller 2011)
  • Zerwanie przeszczepu; do 16% w o okresie 15 lat (Pinczewski et al 2012), do 12% w okresie 9 lat (Wipfler et al. 2011)
  • Urazy kontrlateralne dotyczą do 26% operowanych pacjentów w okresie 15 lat (Leys et al. 2012)
  • Deficyt siły w porównaniu z nieoperowana kończyną u 27% pacjentów (Arden & Feller 2011)

Przyspieszenie procesu rehabilitacji o około 4 miesięce

Dzięki metodzie Cytori, możemy skrócić proces rehabilitacji nawet o około 4 miesiące.

Wykonanie zabiegu pozyskania komórek macierzystych i regeneracyjnych z tkanki tłuszczowej technologią Cytori. Uzyskany mix komórkowy podajemy Pacjentowi po rekonstrukcji więzadła krzyżowego-przedniego w celu szybszej regeneracji (6-8 miesięcy).

Dzięki temu Pacjent szybciej wróci do pełnej aktywności sportowej.