Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Złamanie dalszego końca kości ramiennej

mechanizm

u osób młodszych dochodzi  w wyniku wypadków komunikacyjnych  , a u osób starszych podczas  upadków.

objawy

ból, obrzęk, wymuszone ustawienie kończyny górnej w lekkim zgięciu, próba ruchu w stawie łokciowym wywołuje duży ból, utrudniony jest  ruch zgięcia i wyprostu palców ręki i nadgarstka

Leczenie

złamanie nieprzemieszczone można leczyć zachowawczo w opatrunku gipsowym ramiennym przez około 4- 6 tyg. w międzyczasie wykonuje się kontrolny rtg celem sprawdzenia czy odłamy się przemieszczają.  po 4- 6 tyg. po zdjęciu gipsu wykonujemy zdjęcie rtg celem sprawdzenia prawidłowego zrostu. Rehabilitacja po zdjęciu gipsu terapia manualna i zabiegi fizykoterapeutyczne.

złamania przemieszczone wymagają leczenia operacyjnego polegającego na odtworzeniu anatomii kości ramiennej odpowiednimi technikami  z zastosowaniem implantów takich jak płyty, śruby, dobór implantów dokonuje operator w zależności od umiejętności i typu złamania. Szczególną uwagę nalezy zwrócić na powierzchnię stawową dalszego końca kości ramiennej. Jest ona bardzo złożona łączy dwie kości kość łokciową i kość promieniową a ruch który tam się odbywa jest wielopłaszczynowy. powierzchnie stawowe tworzące staw łokciowy nie wybaczają przemieszczeń czyli jeśli nie zostanie odtworzona prawidłowa anatomia pacjent może mieć różnego stopnia dysfunkcje. Z drugiej strony nawet najlepiej odtworzona anatomia w przypadku skomplikowanych złamań nie gwarantuje przywrócenia pełnej funkcji stawu łokciowego.Po leczeniu operacyjnym Pacjent powinien być unieruchomiony przez ok 3-tygodni po tym okresie wprowadza się rehabilitację celem przywrócenia funkcji stawu łokciowego, prawidłowych zakresów ruchu w stawie i  siły mięśniowej. Warto skorzystać z doświadczonego terapeuty manualnego.

Należy pamiętać, że po urazach łokcia pierwszym i podstawowym celem rehabilitacji jest przywrócenie zgięcia w stawie łokciowym bo dzięki temu można wykonywać podstawowe czynności dnia codziennego takie jak przygotowanie posiłku, makijaż ,czesanie się czy mycie zębów. Warto wiedzieć że niewiele czynności na co dzień wykonujemy na  wyprostowanym łokciu np wieszanie firanek czy sięganie po przedmioty leżące gdzieś wysoko na półce.

Cofnij