Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych

Złamanie wyrostka łokciowego

częste uszkodzenie kończyny górnej u osób dorosłych

Mechanizm

do urazu dochodzi w wyniku bezpośredniego upadku na łokieć lub w wyniku złamania awulsyjnego ,w efekcie gwałtownego silnego napięcia mięśnia trójgłowego ramienia

objawy

ból, obrzęk, ustawienie łokcia w lekkim zgięciu, brak czynnego wyprostu.

leczenie

złamanie nieprzemieszczone można leczyć zachowawczo w opatrunku gipsowym ramiennym przez około 6 tyg. w międzyczasie wykonuje się kontrolny rtg celem sprawdzenia czy odłamy się przemieszczają.  po 6 tyg. po zdjęciu gipsu wykonujemy zdjęcie rtg celem sprawdzenia prawidłowego zrostu. Rehabilitacja po zdjęciu gipsu terapia manualna i zabiegi fizykoterapeutyczne.

złamania przemieszczone wymagają leczenia operacyjnego polegającego na odtworzeniu anatomii kości łokciowej odpowiednimi technikami  z zastosowaniem implantów takich jak płyty, śruby, druty dobór implantów dokonuje operator w zależności od umiejętności i typu złamania.Po leczeniu operacyjnym Pacjent powinien być unieruchomiony przez ok 3-4 tygodni po tym okresie wprowadza się rehabilitację celem przywrócenia funkcji stawu łokciowego, prawidłowych zakresów ruchu w stawie i  siły mięśniowej. Należy pamiętać, że po urazach łokcia pierwszym i podstawowym celem rehabilitacji jest przywrócenie zgięcia wstawie łokciowym bo dzięki temu można wykonywać podstawowe czynności dnia codziennego takie jak przygotowanie posiłku, makijaż ,czesanie się czy mycie zębów. Warto wiedzieć że niewiele czynności na codzień wykonujemy na  wyprostowanym łokciu np wieszanie firanek czy sięganie po przedmioty leżące gdzieś wysoko na półce.

Cofnij