Skuteczna regeneracja stawów za pomocą terapii regeneracyjnych i zabiegów operacyjnych
Zwyrodnienia stawów są wynikiem zdarzeń zarówno biologicznych, jak i mechanicznych, które zaburzają powiązane ze sobą procesy chrząstki stawowej, na wielu płaszczyznach. Towarzyszą im powstanie wyrośli kostnych, osteofitów, proces zapalny w obrębie błony miaziowej oraz tkanek okołostawowych. Klinicznie objawiają się bólem stawów i ograniczeniem ich funkcji ruchowej, i dużymi zmianami radiologicznymi. Często zwyrodnienia prowadzą do destrukcji stawów, których konsekwencją są zniekształcenia, przykurcze i upośledzenia funkcji.
Odcinek szyjny górny- C1-C4
bóle potylicy, ból może promieniować w okolicy nadobojczykowej ,
ból ma charakter rozlany towarzyszy mu wzmożone napięcie mięśniowe. Jeśli ból jest punktowy i nie promieniuje może sugerować o dolegliwościach mających podłoże urazowe izolowane złamanie trzonu kręgosłupa bez przemieszczenia. Jeżeli ból promieniuje to może świadczyć o ucisku na nerwy rdzeniowe danego poziomu co jest pośrednio objawem dyskopatii Podstawowym badaniem na podstawie którego można postawić diagnozę jest badanie rezonansu magnetycznego.
Odcinek szyjny dolny – C5-C7
Jeśli ból jest punktowy, kłujący, piekący i nasila się przy ucisku to może sugerować o zmianach zapalnych lub zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa na danym poziomie lub izolowanym złamaniu bez przemieszczenia. Jeśli ból promieniuje wzdłuż całej lub części kończyny górnej z towarzyszącym drętwieniem czy mrowieniem może sugerować dyskopatię
Czytaj więcej
Dolegliwości bólowe w obrębie obręczy barkowej to problem dotykający wielu ludzi. Bagatelizowanie go może prowadzić do poważnych nieodwracalnych uszkodzeń struktur aparatu ruchu, skutkującym silnym bólem oraz znacznym ograniczeniem ruchomości. Ból barku może być spowodowany różnymi przyczynami. Podstawowymi objawami zaburzenia czynności barku są ból i niestabilność. Objawy towarzyszące to zmniejszony zakres ruchu, osłabienie lub ograniczenie funkcji barku, tkliwość dotykową, obrzęk.
Staw barkowy jest podatny na rozwój zmian zapalnych w przebiegu wielu chorób powodujących zniszczenie chrząstki stawowej jak również na urazy ostre jak i powtarzane mikrourazy. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą przyczyną bólu barku i niepełnosprawności ruchowej. Charakterystyczny jest ból wokół barku i górnej części ramienia, który nasila się z aktywnością ruchową jak również zmniejszanie ruchomości w stawie. Można słyszeć przeskakiwanie i trzeszczenie podczas ruchów w stawie. Należy odróżnić ją od innych przyczyn bólów barku,np. uszkodzenia stożka rotatorów, zapalenie kaletki, lub ścięgna czy innych chorób.
Czytaj więcej
Odcinek piersiowy Th1-Th12
charakterystyczne w odcinku kręgosłupa piersiowego są w przypadku zmian zwyrodnieniowych i zapalnych stawów kręgosłupa piersiowego oraz dyskopatii są bóle punktowe na danym poziomie, którym towarzyszy wzmożone napięcie mięśni grzbietu czasem nasilające się przy głębokim wdechu i zmianach pozycji z leżącej do siedzącej czy stojącej i odwrotnie. Ból może być jednostronny, kłujący przeszywający całą klatkę piersiową lub promieniujący „ po żebrach” najczęściej spowodowany dyskopatią piersiową na danym poziomie. Do rozpoznania badanie kliniczne+ badanie rezonansem magnetycznym.
Czytaj więcej
Odcinek lędźwiowy L1-L5
Najczęściej występują bóle dolnego odcinka lędźwiowego spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi stawów kręgosłupa lub dyskopatią. Bólom towarzyszy wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych. Ból nasila się przy zmianach pozycji, oraz przy ucisku danego miejsca. W przypadku dyskopatii ból może promieniować do kończyn dolnych. W przedniej, bocznej i wewnętrznej powierzchni kończyn dolnych i okolicy zewnętrznej pośladków może towarzyszyć drętwienie i lub pieczenie oraz osłabienie siły mięśniowej. w niektórych przypadkach ból jest tak silny ,że „nogi się uginają” Ból może być jednostronny. Do rozpoznania badanie kliniczne+ badanie rezonansem magnetycznym.
Odcinek krzyżowy S1-S5
Bóle tego odcinka najczęściej promieniują do tylnej części kończyn dolnych i pośladków. bóle tego odcinka są ściśle powiązane ze zmianami w odcinku lędźwiowym wyjątkiem są izolowane urazy kości krzyżowej. Celem postawienia pełnego rozpoznania konieczne jest wykonanie badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.
Czytaj więcej
Staw łokciowy składa się z stawu ramienno-łokciowego i ramienno-promieniowego , które odpowiadają za zginanie/prostowanie łokcia oraz stawu promieniowo- łokciowego bliższego który ze stawem promieniowo-łokciowym dalszym odpowiadają za pronację /supinację przedramienia.
Problemy z bólem stawu łokciowego często związane są z zapalnymi zmianami zwyrodnieniowymi, które może współistnieć z zapaleniem kaletki lub ścięgna.U większości osób dolegliwości bólowe łokcia spowodowane są chorobą zwyrodnieniową stawu ,przeciążeniem, zapaleniem pourazowym stawu, ścięgna lub kaletki. Kaletka wyrostka łokciowego znajduje się w tylnej części stawu łokciowego a do jej zapalenia może dochodzić wskutek bezpośredniego urazu lub przeciążenia stawu.Kaletki podatne na rozwój zmian zapalnych występują także między przyczepem mięśnia dwugłowego ramienia a głową kości promieniowej, a także w okolicy przedłokciowej i łokciowej. Poza bólem pacjenci często odczuwają postępujące ograniczenie sprawności ruchowej w konsekwencji dochodzi do utrudnionego wykonywania codziennych prostych czynności takich jak . : pisanie na komputerze, trzymanie kubka z kawą, zamykanie drzwi na klucz. Ból nasila się wraz z aktywnością ruchową, ulgę przynosi odpoczynek.
Czytaj więcej
To staw kulisty tworzony przez głowę kości udowej i panewkę miednicy. Struktury anatomiczne są bardzo dobrze przystosowane do przenoszenia dużych obciążeń. Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwia ich ruchomość. Jeden z największych stawów organizmu człowieka. Ma duży zakres ruchu w stosunku do innych stawów. Stabilność stawu biodrowego wpływa zarówno na kolano, jak i okolicę lędźwiowo-krzyżową, jeśli jest ona niewystarczająca prowadzi do przeciążeń lub kontuzji kolan i pleców. W stawie biodrowym można wykonać trzy rodzaje ruchów: na boki czyli odwodzenie i przywodzenie, rotacje (do wewnątrz i na zewnątrz) oraz do tyłu i do przodu(wyprost i zgięcie).Biodro ma solidną strukturę i niezmienny kształt.Wszelkie zaburzenia równowagi między stabilnością a ruchomością mogą prowadzić do urazów tkanek miękkich stawu i otaczających go tkanek, cieśni cz też zaburzeniami czynności stawu.Warto wiedzieć ,że w okolicy biodrowej manifestują się także objawy kliniczne przeniesione z innych okolic ciała, dlatego podczas badania klinicznego bada się jednocześnie odcinek lędźwiowy kręgosłupa, miednicę i staw kolanowy. Ból stawu biodrowego może być spowodowany chorobą zwyrodnieniową, martwicą kości, zapaleniami, złamaniami bliższej części kości udowej lub złamaniem miednicy, przedłużająca się sztywność poranna może wskazywać na RZS.
Ręka pełni 90% funkcji kończyny górnej, kciuk jest najważniejszy i jest angażowany do ok.50% pod względem palców, drugim co do ważności jest palec wskazujący. Leczenie urazów nadgarstka i ręki są niezbędne do utrzymania ich funkcji oraz zapobiegają niepełnosprawności. Problemy w obrębie nadgarstka i ręki manifestować mogą bólem, poranną sztywnością, obrzękiem, ograniczeniem ruchomości, osłabieniem siły mięśniowej,drętwieniem. Np. Zespół cieśni nadgarstka jest najczęściej występującą neuropatią uciskową, którego powodem może być nieprawidłowe ułożenie ręki i nadgarstka podczas pisania na klawiaturze. Należy zawsze odróżnić go od randikulopatii szyjnej, która może imitować objawy ucisku nerwu pośrodkowego. Obrzęk pourazowy utrzymujący się dłużej niż kilka dni może świadczyć o złamaniu nadgarstka. Zapalenie stawów nadgarstkowo-śródręcznych może wywoływać ból i zmniejszanie siły chwytnej ręki. Zespół „trzaskającego” kciuka wywołują mikrourazy spowodowane powtarzającymi się ruchami polegającymi na ściskaniu kciukiem. Dolegliwości bólowe ręki są częstym problemem. Zapalenie trzeszczek należy odróżnić od złamań przeciążeniowych i innych skrycie przebiegających patologii paliczków.Bardzo istotna jest precyzyjna i wszechstronna diagnoza określająca, których struktur dotyczy patologia i dobranie odpowiedniego leczenia zachowawczego bądź operacyjnego.
Jest to staw zawiasowy łączący kość udową i piszczelową, staw tworzy również rzepka. Staw niezwykle silny, po stawie skokowym jest drugim z najbardziej obciążanych stawów człowieka. Wykonuje ruchy zginania i prostowania. Duża swoboda ruchu w biodrze i w stawie skokowym utrudnia utrzymanie kolana w prawidłowej pozycji i przez to podatne jest na niestabilność. Stabilność stawu kolanowego zależy od takich czynników jak: statyczne ograniczenia stwarzane przez torebkę stawową, więzadła i łąkotki, oraz dynamiczne ograniczenia generowane przez mięśnie czworogłowy i dwugłowy uda i brzuchaty łydki. Więzadła i chrząstki w kolanie utrzymują struktury stawu w całości. Tkanki miękkie w kolanie(więzadła, powięź zapewniają mu stabilność podczas ruchów, utrzymują kości w prawidłowym położeniu, eliminując niepożądane ruchy stawu. Warto wiedzieć ,że więzadło krzyżowe przednie oraz więzadło poboczne przyśrodkowe są najbardziej narażone na urazy spośród wszystkich więzadeł stawu kolanowego.
Staw skokowy i stopa jest skomplikowaną strukturą składająca się z kości, mięśni i więzadeł służących do zapewnienia stabilności oraz równomiernego rozłożenia sił obciążających stopę podczas stania, biegania, chodzenia. Staw skokowy jest najbardziej podatny na urazy. Do większości urazów stawu skokowego dochodzi , gdy stopa znajduje się w zgięciu podeszwowym oraz jest odwrócona i przywiedziona. Staw skokowy i stopa może wykonywać ruchy zgięcia grzbietowego, podeszwowego,nawracania (pronacja/ewersja), odwracania(supinacja/inwersja)
© odmladzaniestawow.pl 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone.